Tulokset - Results 2015

 

Lauantaina 16.5.2015 arvosteltiin FCI:n ryhmät 2, 3, 4, 6 ja 8
Sunnuntaina 17.5.2015 arvosteltiin FCI:n ryhmät 1, 5, 7, 9 ja 10

» Siirry tuloksiin tästä

 

BEST IN SHOW

Tuomari - Judge Deschuymere Norman, Belgium


1. berninpaimenkoira - Bernese Mountain Dog Vuorenpeikon Famous, om. Kola Sari, Otalampi


2. afgaaninvinttikoira - Afghan Hound White Infinity's Far Far Away, om. Okkonen Erika, Nummela


3. villakoira, keskikokoinen, musta, ruskea ja valkoinen - Medium Size Poodle, black, brown and white Sarahill Game Time, om. Kortesmäki Henna & Kortesmäki Maire, Pusula


4. valkoinen länsiylämaanterrieri - West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, om. Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha, Otalampi

Ryhmän parhaat - Best of groups

FCI 1 - Lammas- ja karjakoirat - Sheepdogs and Cattledogs
Tuomari - Judge Thomas Tim, Australia


1. pitkäkarvainen collie - Collie Rough Silverlady's Destination, om. Kokkonen Anne, Pieksänkoski


2. welsh corgi pembroke - Welsh Corgi Pembroke Haywire's Don't Say A Word, om. Ahlbom Else, Heinola Kk


3. sileäkarvainen collie - Collie Smooth Koiruuksien Kata Pultti, om. Patrikainen Suvi & Lehtoranta Teija, Rauma


4. puli, valkoinen - Puli, white Castlewolf White Angel, om. Sandbäck Maarit & Eriksson Pirjo, Pietarsaari


FCI 2 - Pinserit, snautserit ja molossit - Pinscher and Schnauzer type, Molossians
Tuomari - Judge Kozlowska Magdalena, Poland


1. berninpaimenkoira - Bernese Mountain Dog Vuorenpeikon Famous, om. Kola Sari, Otalampi


2. newfoundlandinkoira - Newfoundland Wave Seeker's My Love Is Your Love, om. Siivonen Mari & Lius Outi, Noormarkku


3. pyreneittenkoira - Pyrenean Mountain Dog Fago De Alba De Los Danzantes, om. Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Tuulia & Salonen Juulia, Loimaa


4. kääpiösnautseri, pippuri & suola - Miniature Schnauzer, pepper and salt Super Play's Ocean Wind, om. Varonen Johanna, Järvenpää


FCI 3 - Terrierit - Terriers
Tuomari - Judge Hasselgren Birgitta, Sweden


1. valkoinen länsiylämaanterrieri - West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, om. Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha, Otalampi


2. norfolkinterrieri - Norfolk Terrier Porrigito Gimp, om. Salminen Nan, Turku


3. walesinterrieri - Welsh Terrier Vicway Hypnôse, om. Mäkelä Sari, Vantaa


4. sileäkarvainen kettuterrieri - Fox Terrier, Smooth-haired Foxrod This Girl Is On Fire, om. Kytöviita Taru, Kalanti


FCI 4 - Mäyräkoirat - Dachshunds
Tuomari - Judge Giura Anca, Romania


1. mäyräkoira, kääpiömäyräkoira karkeakarvainen - Dachshund, Miniature Wire-haired Qualit-Quast Peter Pan, om. Laine Pirjo, Vantaa


2. mäyräkoira, kaniinimäyräkoira lyhytkarvainen - Rabbit Dachshund, Smooth-haired Magik Rainbow Zz Top, om. Heinonen Jaana, Raisio


3. mäyräkoira, kääpiömäyräkoira lyhytkarvainen - Dachshund, Miniature Smooth-haired Cressfield's Feria De Sevilla, om. Lehtonen Erica & Kuutti Marjukka, Naantali


4. mäyräkoira, kaniinimäyräkoira pitkäkarvainen - Rabbit Dachshund, Long-haired Iiah's Donna Piccolina


FCI 5 - Pystykorvat ja alkukantaiset koirat - Spitz and primitive types
Tuomari - Judge Nummijärvi Esko, Ulvila


1. harmaa norjanhirvikoira - Norwegian Elkhound, grey Veikulåsens H-N Grace, om. Haga Kaisa & Erkkilä Kristina, Yttermark


2. amerikanakita - American Akita Kallionahteen Kulkuri, om. Silomäki Päivi & Lielahti Mauri & Lielahti Toivo, Parkano


3. ibizanpodenco, lyhytkarvainen - Ibizan Hound, Smooth-haired Neron De Can Perruan, om. Tammiala Johanna, Riihikoski


4. saksanpystykorva, kleinspitz, muut värit - Kleinspitz (Miniature Spitz), other colours Tirhan Pearly Bay, om. Palkeinen Ritva, Mikkeli


FCI 6 - Ajavat ja jäljestävät koirat - Scenthounds and related breeds
Tuomari - Judge Nummijärvi Esko, Ulvila


1. grand basset griffon vendéen - Grand Basset Griffon Vendéen Minskuhoff's Grand Olivier, om. Kunnari Eija, Porvoo


2. suomenajokoira - Finnish Hound Pokon Teo, om. Andersson Jan-Erik, Hammarland


3. dalmatiankoira - Dalmatian Caesands New Edition, om. Karjunen Teija, Teijo


4. petit basset griffon vendéen - Petit Basset Griffon Vendéen Black Majesty Hollywood


FCI 7 - Kanakoirat - Pointing Dogs
Tuomari - Judge Giura Anca, Romania


1. punainen irlanninsetteri - Irish Red Setter Original Sound Of Phoenix, om. Pihkanen Sanna, Porvoo


2. englanninsetteri - English Setter Ritailan Gosh Did I Do That, om. Manninen Mylene, Porvoo


3. weimarinseisoja, lyhytkarvainen - Weimaraner Short-haired Bluechannel Yukon, om. Örn Marika & Stenroos Antti, Piispanristi


4. gordoninsetteri - Gordon Setter Silent North Eyecon, om. Ilo Sari, Jääli


FCI 8 - Noutajat, vesikoirat ja ylösajavat - Retrievers, Water Dogs and Flushing Dogs
Tuomari - Judge Lobb Joe, Canada


1. lagotto romagnolo - Lagotto Romagnolo Bazolo Dioro Di Mario, om. Estupiñan Inge-Maj & Estupiñan Peña Justo, Övermalax


2. kultainennoutaja - Golden Retriever Daily Rays Charming Star, om. Aholammi Riikka, Palus


3. cockerspanieli - Cocker Spaniel Northworth Online Style, om. Kauhanen Nina, Piikkiö


4. englanninspringerspanieli - English Springer Spaniel Adamant's Picture My Future, om. Kangaslampi Sari & Hovila Tarja, Nokia


FCI 9 - Seurakoirat ja kääpiökoirat - Companion and Toy Dogs
Tuomari - Judge Deschuymere Norman, Belgium


1. villakoira, keskikokoinen, musta, ruskea ja valkoinen - Medium Size Poodle, black, brown and white Sarahill Game Time, om. Kortesmäki Henna & Kortesmäki Maire, Pusula


2. papillon - Papillon Siljans Jaffa Connection, om. Kaukola Jenna & Huumo Anne, Pori


3. bostoninterrieri - Boston Terrier Daria Happy Boston Garden


4. coton de tuléar - Coton de Tuléar Carbonebianco Figaro, om. Jansson Mika & Jansson Leila, Koski Tl


FCI 10 - Vinttikoirat - Sighthounds
Tuomari - Judge Czeglédi Attila, Hungary


1. afgaaninvinttikoira - Afghan Hound White Infinity's Far Far Away, om. Okkonen Erika, Nummela


2. venäjänvinttikoira - Borzoi Tarijemiran Chelestje, om. Liesko Riitta & Liesko Anniina & Flytström Tiina, Kyröskoski


3. azawakh - Azawakh Insolens Bamako, om. Sivusalo Marja & Sivusalo Esa & Sivusalo Esa, Velaatta


4. irlanninsusikoira - Irish Wolfhound Dorothy Di Castello Berge, om. Hottola Sari, Tampere


16.5.2015 Lauantai - Saturday

Paras veteraani - The best veterans
Tuomari - Judge Deschuymere Norman, Belgium


1. skyenterrieri - Skye Terrier Finnsky Hopeful, om. Dahlbom Thea & Kitti Carina, Helsinki


2. berninpaimenkoira - Bernese Mountain Dog Fridkullas Ultra Bra, om. Reunanen Kirsi, Rauma


3. portugalinvesikoira - Portuguese Water Dog Tajmadoran Santos, om. Jäntti Maarit & Jäntti Pasi


4. sileäkarvainen noutaja - Flat Coated Retriever Flat Power Criminal Intent, om. Forsell Marianne, Helsinki

Paras kasvattajaryhmä - The best breeder's groups
Tuomari - Judge Lobb Janet, Canada


1. cairnterrieri - Cairn Terrier Rocco's Collar, Pärssinen Leena-Maija & Niemi Riina-Kaisa


2. dandiedinmontinterrieri - Dandie Dinmont Terrier Danchester's, Tuomenoksa Hanne


3. kääpiöpinseri - Miniature Pinscher Pinserella's, Tammiala Johanna


4. kääpiösnautseri, musta-hopea - Miniature Schnauzer, black and silver Proceller, Lehtonen Satu

Paras juniori - The best juniors
Tuomari - Judge Czeglédi Attila, Hungary


1. cockerspanieli - Cocker Spaniel Northworth Target To Hit, om. Kauhanen Nina, Piikkiö


2. amerikancockerspanieli - American Cocker Spaniel Fabelsfee Absolutely Adorable, om. Elo Tanja, Ylämylly


3. englanninspringerspanieli - English Springer Spaniel Adamant's Picture My Future, om. Kangaslampi Sari & Hovila Tarja, Nokia


4. portugalinvesikoira - Portuguese Water Dog Hooligan Song For Saya, om. Koskelo Arja, Turku


17.5.2015 Sunnuntai - Sunday

Paras veteraani - The best veterans
Tuomari - Judge Lobb Joe, Canada


1. saksanpystykorva, pomeranian - Zwergspitz (Pomeranian) Biconty's Sound Of Music, om. Mirja Lager, Kirkkonummi


2. länsigöötanmaanpystykorva - Swedish Vallhund Jaxonville Matti Mainio, om. Vapanen Mikko, Vasarainen


3. samojedinkoira - Samoyed Ikiliikkujan Unique O'rocky, om. Lehtinen Elise & Lehtinen Rainer & Lehtinen Heidi, Lahela


4. partacollie - Bearded Collie Memorylane Game Set Match, om. Muttonen Jaana & Brusin Nina


Paras kasvattajaryhmä - The best breeder's groups
Tuomari - Judge Czeglédi Attila, Hungary


1. puli, muut värit - Puli, other colors Castlewolf, Sandbäck Maarit


2. schipperke - Schipperke Fandal's, Laurell Kristiina Johanna, Luvia


3. partacollie - Bearded Collie Memorylane, Brusin Nina


4. havannankoira - Bichon Havanais Bellezza's, Huurinainen Aino-Inkeri, Kajaani


Paras juniori - The best juniors
Tuomari - Judge Kerr Graham, Australia


1. bichon frisé - Bichon Frisé Diamella Hakuna Matata, om. Karenmaa-Nurminen Jaana, Eurajoki


2. partacollie - Bearded Collie Memorylane Undercover Flash, om. Jansson Mika & Jansson Leila, Koski Tl


3. schipperke - Schipperke Fandal's Uno Momento, om. Jalomeri Pia, Elimäki


4. saksanpystykorva, pomeranian - Zwergspitz (Pomeranian) Pinecrest Coros Cattin Around, om. Stolt Johanna & Ojanperä Risto & Ojanperä Carola, Kauniainen