Palkintotuomarit

Lauantaina 18.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 4, 6, 8
Sunnuntaina 19.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 5, 7, 9, 10

 

Varalla kaikille roduille (ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenajokoira, suomenlapinkoira ja suomenpystykorva)
Gabriela Ridarcikova, Slovakia


Tuomarit lauantai

Ryhmä 1
lancashirenkarjakoira, schipperke, shetlanninlammaskoira Catherine Rooney, Irlanti
pitkäkarvainen collie, vanhaenglanninlammaskoira Gabriela Ridarcikova, Slovakia
australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, bouvier, brienpaimenkoira, pulit,  pumi, sileäkarvainen collie, valkoinenpaimenkoira Michael Laub, Tanska
ardennienkarjakoira, beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bergamasco, bordercollie, partacollie, saksanpaimenkoirat, schapendoes Simon Rooney, Irlanti
muut Beata Petkevica, Latvia

Ryhmä 3
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, borderterrieri, dandiedinmontinterrieri, glen of imaalinterrieri, parsonrussellinterrieri, saksanmetsästysterrieri, staffordshirenbullterrieri Markku Kipinä
ceskyterrieri, englanninkääpiöterrieri, jackrussellinterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, lakelandinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, sealyhaminterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Paula Valakari
biewerinterrieri, cairnterrieri, manchesterinterrieri, silkkiterrieri, yorkshirenterrieri Weng Woh Chan, Malesia
muut Malgorzata Jurek-Erenska, Puola

Ryhmä 4
kaikki rodut Karl-Erik Johansson, Ruotsi

Ryhmä 6
kaikki rodut Tiina Illukka

Ryhmä 8
kultainennoutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja Matti Tuominen
kiharakarvainen noutaja, kooikerhondje, labradorinnoutaja Tiina Illukka
amerikancockerspanieli Weng Woh Chan, Malesia
muut Jana Janek, Slovakia

Junior Handler Helena Vallin-Heino


Ryhmäkilpailut - lauantai

1 Beata Petkevica
3 Malgorzata Jurek-Erenska
4 Karl-Erik Johansson
6 Tiina Illukka
8 Jana Janek

BIS Belcando Junior Simon Rooney
Paras veteraani Markku Kipinä
Paras kasvattajaryhmä Karl-Erik Johansson


Tuomarit sunnuntai

Ryhmä 2
bukovinankoira, dobermanni, hollanninrottakoira, isosveitsinpaimenkoira, kangalinkoira Beata Petkevica, Latvia
aidi, appenzellinpaimenkoira, bokseri, bordeauxindoggi, cane corso, entlebuchinpaimenkoira, itävallanpinseri, kääpiöpinseri, pinseri, rottweiler, sao miguelinfila, sarplaninac, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit, tornjak, venäjänmustaterrieri Gabriela Ridarcikova, Slovakia
apinapinseri, englanninbulldoggi, kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit Michael Laub, Tanska
muut Malgorzata Jurek-Erenska, Puola

Ryhmä 5
basenji Beata Petkevica, Latvia
akita, alaskanmalamuutti Jana Janek, Slovakia
japaninpystykorva, jämtlanninpystykorva, keeshond, länsigöötanmaanpystykorva, ruotsinlapinkoira, samojedinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Karl-Erik Johansson, Ruotsi
ibizanpodencot, kanarianpodenco, lapinporokoira, meksikonkarvatonkoirat, portugalinpodengot,  siperianhusky, suomenlapinkoira Matti Tuominen
pomeranian Simon Rooney, Irlanti
muut Markku Kipinä

Ryhmä 7
braque de l´ariege, braque saint-germain, bretoni, hollanninpeltopyykoira, italianseisoja, punainen irlanninsetteri, unkarinvizslat Jana Janek, Slovakia
auvergnenseisoja, bourbonnaisinseisoja, burgosinseisoja, isomünsterinseisoja, korthalsingriffoni, pienimünsterinseisoja, spinone, stabijhoun, tsekinseisoja, vanhatanskankanakoira, villakoirapointteri Tarja Kallio
muut Tiina Illukka

Ryhmä 9
havannankoira, isovillakoirat, kiinanharjakoira, kromfohrländer, löwchen Beata Petkevica, Latvia
bolognese, bostoninterrieri, cavalier kingcharlesinspanieli, coton de tuléar, japanese chin, papillon, phalène, tiibetinterrieri Catherine Rooney, Irlanti
maltankoira, prahanrottakoira, venäjänbolonka Jana Janek, Slovakia
keskikokoiset villakoirat, kääpiövillakoirat, toyvillakoira Michael Laub, Tanska
chihuahuat Paula Valakari
kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, tiibetinspanieli, venäjäntoyt Simon Rooney, Irlanti
bichon frisé, griffon belge, griffon bruxellois, lhasa apso, mopsi, petit brabancon, ranskanbulldoggi, shih tzu Weng Woh Chan, Malesia

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira, irlanninsusikoira, saluki, skotlanninhirvikoira Markku Kipinä
muut Matti Tuominen


Ryhmäkilpailut - sunnuntai

2 Gabriela Ridarcikova
5 Markku Kipinä
7 Tarja Kallio
9 Weng Woh Chan
10 Matti Tuominen

BIS Belcando Junior Catherine Rooney
Paras veteraani Beata Petkevica
Paras kasvattajaryhmä Weng Woh Chan
Best in Show Gabriela Ridarcikova