Palkintotuomarit

 

Lauantaina 15.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 8, 9, 10
Sunnuntaina 16.5. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 5, 6, 7

Varalla kaikille roduille Saija Juutilainen

Tuomarit lauantai

Ryhmä 1
pitkäkarvainen collie, sileäkarvainen collie Charlotta Mellin, Ruotsi
mudi, partacollie, polski owczarek nizinny, pumi, schapendoes, shetlanninlammaskoira, vanhaenglanninlammaskoira Charlotte Laning Vrethammar, Ruotsi
belgianpaimenkoirat, bordercollie, hollanninpaimenkoirat, itäeuroopanpaimenkoira, karpaattienkoira, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, medimurjenkoira, owczarek podhalanski, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond, saksanpaimenkoirat, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira, welsh corgit Igoris Zizevskis, Liettua
muut Päivi Eerola

Ryhmä 4
kaikki rodut Boris Spoljaric, Kroatia

Ryhmä 8
kultainennoutaja, labradorinnoutaja, sussexinspanieli Erja Nummi
walesinspringerspanieli Saija Juutilainen
muut Leos Jancik, Tsekki

Ryhmä 9
cavalier kingcharlesinspanieli, kingcharlesinspanieli, tiibetinterrieri Charlotta Mellin, Ruotsi
bichon frisé, chihuahuat, griffon belge, griffon bruxellois, havannankoira, lhasa apso, petit brabancon Darko Drobnjak, Serbia
bostoninterrieri, kiinanpalatsikoira, löwchen, mopsi, ranskanbulldoggi Hans Almgren, Ruotsi
shih tzu, tiibetinspanieli Päivi Eerola
japanese chin, maltankoira, papillon, phalène, venäjäntoyt, villakoirat Saija Juutilainen
bolognese, coton de tuléar, kiinanharjakoira, kromfohrländer, markiesje, prahanrottakoira, venäjänbolonka Sanna Vehkomäki

Ryhmä 10
whippet Charlotte Laning Vrethammar, Ruotsi
muut Maija Lehtonen

Junior Handler Netta Elomaa


Ryhmäkilpailut - lauantai
1 Päivi Eerola
4 Boris Spoljaric
8 Leos Jancik
9 Darko Drobnjak
10 Maija Lehtonen
Paras veteraani Igoris Zizevskis
Paras kasvattajaryhmä Hans Almgren


Tuomarit sunnuntai

Ryhmä 2
bokseri Charlotta Mellin, Ruotsi
bernhardinkoirat, bullmastiffi, englanninbulldoggi, itävallanpinseri, kääpiöpinseri, kääpiösnautserit,  pinseri, pyreneittenmastiffi, rottweiler, shar pei, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Hans Almgren, Ruotsi
berninpaimenkoira, tanskandoggit Päivi Eerola
muut Boris Spoljaric, Kroatia

Ryhmä 3
bedlingtoninterrieri, cairnterrieri, ceskyterrieri, irlanninterrieri, jackrussellinterrieri, japaninterrieri, sealyhaminterrieri, skotlanninterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Charlotta Mellin, Ruotsi
andalusianrottakoira, australianterrieri, biewerterrieri, brasilianterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, silkkiterrieri, skyenterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri, yorkshirenterrieri Igoris Zizevskis, Liettua
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri Päivi Eerola
muut Leos Jancik, Tsekki

Ryhmä 5
etnankoira, eurasier, faaraokoira, grönlanninkoira, islanninlammaskoira, itäsiperianlaika, jakutianlaika, lunnikoira, länsisiperianlaika, shiba, shikokunkoira, siperianhusky Boris Spoljaric, Kroatia
keeshond, ruotsinlapinkoira, suomenlapinkoira Charlotte Laning Vrethammar, Ruotsi
grosspitzit, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian, portugalinpodengot, samojedinkoira Darko Drobnjak, Serbia
harmaa norjanhirvikoira, karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenpystykorva Erja Nummi
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, amerikanakita Hans Almgren, Ruotsi
muut Saija Juutilainen

Ryhmä 6
kaikki rodut Erja Nummi

Ryhmä 7
italianseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, pienimünsterinseisoja, spinone, stabijhoun, weimarinseisojat Saija Juutilainen
muut Maija Lehtonen


Ryhmäkilpailut - sunnuntai
2 Hans Almgren
3 Charlotta Mellin
5 Darko Drobnjak
6 Erja Nummi
7 Maija Lehtonen
Paras veteraani Leos Jancik
Paras kasvattajaryhmä Päivi Eerola
Best in Show Saija Juutilainen